Na jakich zasadach działają komisy samochodowe?

Sprzedażą używanych aut najczęściej zajmują się komisy samochodowe. W obrocie pojazdami komisy stosują dwa rodzaje umów:

umowy sprzedaży – gdy przedsiębiorca prowadzący komis samochodowy jest jednocześnie właścicielem sprzedawanego pojazdu, wówczas w zawartej umowie występuje w roli sprzedającego

umowy komisu – gdy właściciel komisu pośredniczy w transakcji sprzedaży auta pomiędzy jego właścicielem (oddającym samochód w komis – komisantem) a kupującym. Wówczas przedsiębiorca prowadzący komis samochodowy występuje w transakcji w roli komitenta

Przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu z komisu, warto wiedzieć na jakich zasadach funkcjonują tego typu firmy.

Nie ma przepisów prawnych, które regulowałyby formę organizacyjnoprawną, w jakiej należy prowadzić komis samochodowy. Z mojego doświadczenia wynika, że komisy prowadzone są zazwyczaj przez jedną osobę, w formie działalności gospodarczej. Bardzo rzadko zdarza się, że prowadzeniem komisu zajmuje się spółka kapitałowa, np. spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Taka sytuacja rodzi pewne, niebezpieczne dla sprzedającego, konsekwencje.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że w przypadku gdy komis samochodowy jest prowadzony w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to nie istnieją żadne przepisy, które nakładałby obowiązek posiadania jakiegokolwiek wkładu własnego. Tymczasem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki akcyjnej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przepisy prawa przewidują konieczność wpłaty tzw. „kapitału zakładowego”, czyli minimalnej kwoty pieniędzy, która musi być uiszczona jeszcze przed założeniem spółki, a następnie pieniądze te muszą cały czas być do dyspozycji spółki. W przypadku sp. z o.o. minimalny kapitał zakładowy wynosi według przepisów 5.000 złotych, a w przypadku spółki akcyjnej 100.000 złotych. Kwota ta stanowi zabezpieczenie przed zakładaniem firm przez osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów działalności i regulować swojego zadłużenia.

Trzeba także zwrócić uwagę, że przepisy prawa nie ustanawiają konieczności uzyskania jakiejkolwiek licencji czy zezwolenia na prowadzenie komisu samochodowego. Nikt nie sprawdza również przeszłości osoby prowadzącej komis. Może się więc tak zdarzyć, że komis samochodowy będzie prowadziła osoba skazana prawomocnym wyrokiem za fałszerstwo dokumentów lub paserstwo.

Ważne jest więc, w przypadku podjęcia decyzji o zakupie używanego auta, wybierać duże komisy które działają na rynku od wielu lat, a nie niewielkie komisy, niemające jeszcze wyrobionej renomy.

Chcę także podkreślić, że w przypadku zakupu używanego pojazdu nie ma pewnej – 100-procentowej metody na potwierdzenie legalnego pochodzenia samochodu. Nawet takie akty staranności, jak dokładne obejrzenie samochodu, czy też wizyta na Komisariacie Policji  przed zakupem auta mogą nie wystarczyć, żeby stwierdzić, że na pewno nie pochodzi on z przestępstwa. 

Tytułem przykładu mogę wskazać, że złodzieje i handlarze kradzionymi samochodami często kupują wrak auta takiej samej marki i modelu jak skradzione, a następnie zastępują oryginalne pole z wybitym nr nadwozia VIN na fragment wycięty z zakupionego wcześniej wraka.  Samochód z przerobionym w ten sposób numerem VIN nie będzie figurował w policyjnej bazie jako skradziony lub przywłaszczony, bo przecież pochodzi z powypadkowego, a nie skradzionego samochodu. Telefon na policję, celem sprawdzenia czy samochód z wybitym w nim numerem VIN nie jest poszukiwany nie przyniesie więc żadnego efektu.

W kolejnym artykule opiszę, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu, by zmniejszyć ryzyko nabycia pojazdu pochodzącego z przestępstwa.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 × 7 =