Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?


Kupując używany samochód zazwyczaj nie mamy pojęcia kim jest sprzedający, ani jaka jest historia i pochodzenie pojazdu. Aby zminimalizować ryzyko zakupu pojazdu pochodzącego z przestępstwa oraz zapobiec groźbie przedstawienia Ci przez Prokuratora zarzutu popełnienia przestępstwa paserstwa zakupionego samochodu 
pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

Nie kupuj używanego samochodu za cenę znacząco  niższą od wartości rynkowej tego typu pojazdów. Oczywiście to, że cena samochodu jest o kilka – kilkanaście  procent niższa niż cena podobnych modeli oferowanych na rynku nie oznacza automatycznie, że samochód jest kradziony. Jeśli jednak sprzedający oferuje Ci samochód za cenę 0 30-40 procent niższą od rynkowej, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Zakup samochodu za cenę znacząco odbiegającą od wartości rynkowej rodzi również ryzyko pociągnięcia Cię do odpowiedzialności karnej za przestępstwo paserstwa tego samochodu (jeśli samochód okaże się potem poszukiwany jako utracony przez poprzedniego właściciela w wyniku przestępstwa). Zgodnie z jednolitym orzecznictwem Sadu Najwyższego zbyt niska cena auta uzasadnia postawienie kupującemu zarzutu popełnienia przestępstwa paserstwa nieumyślnego z art.292 par. 1 k.k., gdyż powinna wzbudzić u kupującego podejrzenie nielegalnego pochodzenia tego pojazdu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Na czym polega przestępstwo paserstwa samochodu?”

Dokładnie sprawdź, czy widoczne w pojeździe numery nadwozia VIN są zgodne ze znajdującymi się w dokumentacji pojazdu. Rada wydaje się oczywista, a jednak wciąż wielu kupujących niedokładnie porównuje numery nadwozia  w samochodzie i w dokumentacji samochodu. W zależności od modelu samochodu  numer VIN jest umieszczany w różnych miejscach auta – łatwo to ustalić w Internecie. Zazwyczaj numer nadwozia jest wybity w miejscu łatwo dostępnym, np. pod przednią maską samochodu, na podszybiu lub pod wycieraczką fotela kierowcy lub pasażera. 

Poproś sprzedającego o okazanie dowodu osobistego i zrób jego zdjęcie lub co najmniej spisz z dokumentu wszystkie dane tej osoby. Bardzo duże wątpliwości kupującego powinna budzić sytuacja, w której osoba prowadząca negocjacje co do ceny pojazdu i faktycznie sprzedająca pojazd, przyjmująca zapłatę w gotówce lub podająca swój nr rachunku bankowego nie jest jednocześnie wpisana na umowie jako sprzedający.

Przed zakupem samochodu pojedź ze sprzedającym na Komisariat Policji celem sprawdzenia w Krajowym Systemie Informatycznym Policji (KSIP), czy samochód nie widnieje jako poszukiwany – utracony w wyniku przestępstwa

Doradzam, byś przed zakupem auta udał  się  ze sprzedającym do autoryzowanego serwisu celem uzyskania informacji o wyposażeniu fabrycznym kupowanego pojazdu oraz historii jego napraw i przeglądów. W autoryzowanym serwisie, na podstawie nr nadwozia pojazdu, uzyskasz szczegółowe informacje na temat  elementów wyposażenia samochodu, zamontowanych w nim fabrycznie. W przypadku, gdy wyposażenie kupowanego samochodu znacząco nie zgadza się z tym uwzględnionym w historii pojazdu, a sprzedający nie potrafi tego wytłumaczyć, wówczas  należy zrezygnować z jego zakupu. 

Niestety, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nigdy nie będziesz  w stanie wykluczyć, że kupujesz samochód pochodzący z przestępstwa.

Mimo to, zachowanie opisanych wyżej środków ostrożności z pewnością zminimalizuje ryzyko zakupu kradzionego samochodu, uchroni Cię w przyszłości przed zarzutem popełnienia przestępstwa paserstwa oraz pozwoli Ci łatwo udowodnić dobrą wiarę w momencie zakupu pojazdu.

Przed zakupem samochodu od obcokrajowca  przeczytaj jeszcze artykuł Gdy kupiłeś samochód na podstawie umowy zawartej z cudzoziemcem, którego nie widziałeś na oczy”

 

Gorąco zapraszam do  dyskusji na temat tego artykułu. Jestem Ciekaw Waszych opinii, co jeszcze można uczynić, by wykluczyć niebezpieczeństwo zakupu samochodu pochodzącego z przestępstwa.

 

 


Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


8 − = 3