Kto może reprezentować osobę, której samochód został zatrzymany przez Policję?

Po zatrzymaniu Twojego samochodu przez Policję, jako poszukiwanego – utraconego w wyniku kradzieży przez poprzedniego właściciela, powinieneś rozważyć potrzebę wyznaczenia pełnomocnika, który będzie reprezentował Twoje interesy przed organami ścigania.

Przysługujące Ci prawo wyznaczenia pełnomocnika wynika z treści art. 87§2 k.p.k. Zgodnie z tym przepisem osoba nie będącą stroną, a więc podejrzanym lub pokrzywdzonym, może już na etapie postępowania przygotowawczego ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu.

Zgodnie z art.87§3 k.p.k. Prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w toczącym się postępowaniu przygotowawczym pełnomocnika osoby innej niż strona tylko wówczas, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów tej osoby.

W przypadku zatrzymania Twojego samochodu przez Policję Twój interes wymaga ustanowienia pełnomocnika, zatem nie wyobrażam sobie, by Prokurator odmówił dopuszczenia do udziału w postępowaniu przygotowawczym ustanowionego przez Ciebie pełnomocnika. Gdyby jednak tak się stało, wówczas na podstawie art.302§1 k.p.k. przysługuje Ci zażalenie na postanowienie Prokuratora, które zgodnie z art.302§3 k.p.k. rozpoznaje prokurator nadrzędny, nad tym, który wydał zaskarżone postanowienie.

Zgodnie z art.88 k.p.k. po jego ostatniej nowelizacji, która weszła w życie z dniem 8 czerwca 2010r., ustanowionym przez Ciebie pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny. Konieczne do tej uwagi jest jednak zastrzeżenie:

 • jeżeli w związku z zatrzymaniem samochodu postawiono Ci zarzut popełnienia przestępstwa, a więc w tym wypadku paserstwa zatrzymanego samochodu, wówczas, zgodnie z art.82 k.p.k. Twoim pełnomocnikiem, a poprawniej obrońcą może być tylko adwokat, nie może być nim zatem radca prawny
 • jeżeli po zatrzymaniu samochodu przez Policję ustanowiłeś swoim pełnomocnikiem radcę prawnego, a następnie postawiono Ci zarzut popełnienia przestępstwa, a więc paserstwa zatrzymanego samochodu, wówczas ustanowiony przez Ciebie radca prawny utraci uprawnienie do reprezentowania Cię w toczącym się postępowaniu i będziesz zmuszony ustanowić obrońcę w osobie adwokata

W związku z poczynionymi uwagami bardziej racjonalne wydaje się ustanowienie Twoim pełnomocnikiem od samego początku adwokata niż radcę prawnego.

Po zatrzymaniu samochodu przez Policję należy się liczyć z realną możliwością postawienia zarzutu paserstwa tego samochodu. Z mojego doświadczenia zdobytego w trakcie orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że Prokuratorzy dość łatwo stawiają osobom, które kupiły samochód ukradziony poprzedniemu właścicielowi zarzut jego paserstwa, często nawet umyślnego. Skoro należy się liczyć z postawieniem takiego zarzutu, wówczas lepiej, tuż po zatrzymaniu samochodu wyznaczyć pełnomocnikiem adwokata. Dzięki tej decyzji w razie postawienia Ci zarzutu popełnienia przestępstwa adwokat, który był dotychczas Twoim pełnomocnikiem będzie mógł stać się Twoim obrońcą po upoważnieniu go do Twojej obrony. Uchroni Cię to od konieczności zmiany osoby, która dotąd Ci reprezentowała (to uchroni Cię od dodatkowych kosztów, ale co ważniejsze uchroni Cię przed koniecznością zapoznawania z okolicznościami sprawy nowego pełnomocnika, a przecież w sprawie, w której Policja dokonała zatrzymania twojego samochodu liczy się przede wszystkim czas). Niezależnie od tego zazwyczaj adwokaci są lepiej merytorycznie przygotowani do reprezentowania interesów klienta w postępowaniu karnym niż radcowie prawni.

Polub mój funpage na facebook'u

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • RSS
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • Poleć
 • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 4 = 12